Tehnika lečenja
Transkranijalna magnetna stimulacija (TMS)
Transkranijalna magnetna stimulacija (TMS) je tehnika lečenja koja koristi magnetno polje da utiče na aktivnost mozga.
Ova tehnika se koristi kao alternativa ili kada psihofarmakoterapija ne daje željene i očekivane efekte.
U kliničkoj praksi naješće se koristi kod depresivnih simptoma i anksioznosti, ali i brojnih drugih stanja.
Za šta se sve preporučuje transkranijalna magnetna stimulacija?
TMS ima odobrenje američke Uprave za hranu i lekove (FDA) za lečenje četiri stanja:
- Veliki depresivni poremećaj (MDD) – uključujući depresiju rezistentnu na lekove
- opsesivno-kompulzivni poremećaj (OCD)
- migrene
- prestanak pušenja
Pored navedenog, istraživanja koja su u toku pokazuju da TMS može pomoći i kod drugih stanja, kao što su:
- zavisnosti
- Alchajmerova bolest
- bipolarni poremećaj
- granični poremećaj ličnosti (BPD)
- hronični bol
- poremećaji u ishrani
- esencijalni tremor
- fibromijalgija
- Parkinsonova bolest
- posttraumatski stresni poremećaj (PTSP)
- šizofrenija
- komplikacije moždanog udara
- tinitus i slušne halucinacije
- traumatska povreda mozga
Šta se dešava tokom procedure transkranijalne magnetne stimulacije?
TMS je neinvazivna procedura. Jedina stvar koju ćete morati da uradite neposredno pre procedure je da skinete naočare sa metalnim okvirima ili uklonite metalne predmete od nakita.
Uklanjanje svih metalnih nakita je mera predostrožnosti u slučaju da sadrže magnetne metale za koje ne znate.
Uređaj ima magnet pričvršćen za „produžnu ruku“ (slično kao tip ruke koji omogućava zdravstvenom radniku, zubaru da postavi gornje svetlo tokom medicinske procedure). Nakon što sednete u posebno dizajniranu stolicu ispod magneta, radi se na lociranju pozicije za stimulaciju i podešavanju samog magneta. Potom se kreće sa samom terapijskim aplikacijom.
Celokupna procedura ne traje duže od pola sata.
Programi i usluge
Lečenje narkomanije
Problem narkomanije je veoma kompleksan. U suštini radi se o teškoj hroničnoj bolesti mozga koja zahteva stručnu medicinsku pomoć.
Bolesti zavisnosti predstavljaju sociopatološki fenomen koji karakterišu, kao bolest, pre svega fizička ili psihička, ili psihička i fizička zavisnost, nastale kao posledica ponovnog i čestog unošenja u organizam prirodnih ili veštačkih psihoaktivnih supstanci (PAS). Rezultat ovakvog unošenja PAS u organizam je njegovo adaptiranje na njih, tako da one postaju sastavni deo metabolizma i javlja se određeni oblik zavisnosti.
Pod drogom se podrazumeva svaka supstanca biljnog ili sintetičkog porekla koja, kada se unese u organizam, može da modifikuje jednu ili više njegovih funkcija i da nakon ponovljene upotrebe dovede do stvaranja psihičke i/ili fizičke zavisnosti.
Pročitajte više
Lečenje alkoholizma
Alkoholizam je najrasprostranjenija bolest zavisnosti (10-15 % odrasle populacije) i u značajnoj meri utiče na povećanu smrtnost stanovništva.
Ako se zloupotreba alkohola upražnjava često i duži vremenski period, dolazi do razvoja zavisnosti. Pod zavisnošću podrazumevamo da se pojedinac nalazi u bolesnom odnosu prema alkoholu i da ne može više da kontroliše upotrebu alkohola. Takvoj osobi alkohol je potreban kako bi održala telesnu i duševnu ravnotežu.
Najprikladnija definicija alkoholizma bi glasila: „Alkoholizam je svako ponovljeno pijenje alkohola, bez obzira na količinu i učestalost koje stvara određene probleme i teškoće (zdravstvene i/ili socijalne), znak je alkoholizma i zahteva stručnu pomoć.“
Pročitajte više
Zavisnost od kocke
Kockanje samo po sebi nije društveni poremećaj, nego to postaje onda kada prestane da bude igra i nametne se kao stalni obrazac ponašanja ljudi.
1. Preokupiranost – osoba često misli o kockanju, bez obzira na to da li se radi o prošlom, budućem ili zamišljenom kockanju
2. Tolerancija (podnošenje) – kao i sa tolerancijom na psihoaktivne supstance, osoba pravi sve veće ili sve češće uloge kako bi doživela isto “uzbuđenje”
3. Povlačenje, odustajanje – osećaj uznemirenosti ili razdražljivosti povezan sa pokušajima da se prekine ili smanji kockanje
4. Bežanje od problema – osoba se kocka da popravi raspoloženje ili pobegne od problema
5. Navaljivanje – osoba pokušava da povrati gubitke na kocki sa još više kockanja
6. Laganje – osoba pokušava da prikrije razmere svog kockanja laganjem porodice, prijatelja ili terapeuta
7. Gubitak kontrole – osoba bezuspešno pokušava da smanji kockanje
8. Nelegalne radnje – osoba krši zakon sa ciljem da dođe do novca potrebnog za kockanje ili povrati novac izgubljen na kocki. Ovo može uključivati dela krađe, pronevere, prevare ili falsifikovanja
9. Rizikovanje odnosa sa značajnim ljudima – osoba nastavlja sa kockanjem uprkos riziku da izgubi partnera, posao ili drugu značajnu priliku
10. Vraćanje dugova – osoba se okreće porodici, prijateljima ili trećoj osobi za finansijsku pomoć za otplaćivanje dugova nastalih kockanjem
Pročitajte više
Zavisnost od interneta
U poslednjih deceniju-dve broj zavisnika od interneta je u porastu. Procenjuje se da svaki osmi korisnik interneta ima neke od znakova zavisnosti od interneta.
Bolnica Vita pruža stručnu pomoć i sve potrebne informacije ljudima kojima je potrebno lečenje zavisnosti od interneta. Lečenje obuhvata individualnu i porodičnu psihoterapiju i zasniva se na primeni najsavremenijih tehnika i metoda sistemske porodične i kognitivno bihejvioralne terapije.
Takođe, u bolnici Vita pružamo usluge edukacije i savetovanja u vezi sa problemima koje upotreba interneta donosi, kao što su: suočavanje sa sajber-aferama, zavisnost od pornografije, zavisnost od video igara, kompulsivna kupovina preko interneta. Roditelji mogu dobiti sve potrebne informacije oko bezbednog korišćenja kompjutera i interneta za svoju decu.
Važno je istaći da, pored svega navedenog, pružamo stručnu pomoć u vezi sa problemima koji su Vas doveli ili Vas mogu dovesti do zavisnosti od interneta, kao što su: ansioznost, depresija, socijalne fobije, problematično pijenje, kockanje ili korišćenje psihoaktivnih supstanci, kao i drugi zdravstveni problemi.
Zavisnost od lekova
Poslednjih godina zavisnost od lekova postaje sve učestaliji problem. Najčešće počinje kao vid upotrebe u svrhe lečenja, prerasta u zloupotrebu, a potom i u zavisnost. Podaci sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu govore da svaka četvrta ili peta osoba starosti između 20 i 25 godina povremeno ili svakodnevno uzima neki od lekova iz grupe sedativa. U Srbiji se godišnje proda oko 7 miliona pakovanja lekova za smirenje. Podaci govore u prilog tome da su žene nešto podložnije razvoju zavisnosti od lekova, često kao posledice zloupotrebe zbog lečenja neke druge bolesti. Lekovi se često koriste kao „prva pomoć“, legitimni su i legalni, društveno prihvatljiviji od alkohola i droga, te problem zbog zloupotrebe lekova može duže ostati nezapažen ili mu se ne pridaje toliki značaj.
Odvikavanje od pušenja
Šteta koju pušenje nanosi ljudskom telu je višestruka. Ono utiče na čovekovo zdravlje u celini, a odgovorno je za nastanak velikog broja oboljenja.
Najčešća oboljenja u vezi sa pušenjem su: širok spektar kancerogenih oboljenja, srčanih oboljenja, infarkta, komplikacija u trudnoći, hronične opstruktivne pulmonalne bolesti (COPD), i mnogih drugih bolesti. Pušenje je povezano sa kancerima usta, pharynx, larynx, esophagus, stomaka, cervix, pankreasa, bubrega, urethra and bladder. Stopa smrtnosti od raka kod pušača je dva puta veća nego kod nepušača, a među teškim pušačima, ta stopa je i do četiri puta veća.
Pročitajte više
Depresija, anksioznost i psihijatrijski poremećaji
Depresija je bolest raspoloženja koja zahvata i telo i misli. To nije trenutno i prolazno neraspoloženje ili bezvoljnost, već medicinski pojam koji zahteva lečenje i adekvatan pristup.
Depresija se može javiti i nevezano za neke događaje koji bi bili potencijalni okidači za ispoljavanje depresivne simptomatologije. Međutim, isto tako se depresija može i javiti posledično.
Na primer, izloženost hroničnom stresu menja funkciju i građu mozga i mnoge se depresije mogu objasniti akumulacijom štetnog delovanja stresa. I tu konstitucija ima važnu ulogu jer određuje pod kojim teretom i nakon koliko vremena će se psihički sistem slomiti.
Strepnja i različiti strahovi znak su anksioznih poremećaja. Strah i strepnja oduvek su postojali i oni su važan deo ljudskog postojanja. Normalni strahovi i strepnje pomažu nam da izbegnemo neugodne i opasne situacije i stoga imaju „signalnu“ odnosno „alarmnu“ ili pak „adaptivnu“ (prilagodljivu) funkciju.
Kada strahovi i strepnje počinju dominirati i upravljati nečijim životom, kada ometaju porodični, društveni i poslovni život, tada govorimo o anksioznim poremećajima. Kada dođe do ovog poremećaja, osoba živi u napetom iščekivanju da će se nešto strašno dogoditi. Crne misli i zabrinutost guše radost življenja.
Savremeni način života (stalna izloženost stresu, pritisku, svakodnevnim obavezama, prevelikom broju informacija; nestabilne socio-ekonomske prilike i dr.) može uticati na mentalno zdravlje ljudi. Poslednjih godina primećen je trend porasta različitih mentalnih poremećaja.
Pročitajte više
Promene u ponašanju kod adolescenata
Problemi prilagođavanja u školi, problemi u učenju, loša komunikacija sa članovima porodice (od izolovanosti do agresivnosti), zloupotreba alkohola i drugih psihoaktivnih supstanci, preterano korišćenje interneta (video igara, društvenih mreža i sl.), samo su neke od promena u ponašanju u adolescenciji koje mogu naneti nesagledive posledice adolescentima i članovima njihovih porodica.
Težina ovih promena meri se perzistentnošću prilikom pokušaja njihovog rešavanja.
Stoga je rešavanju ovakvih problema potrebno pristupiti na svim nivoima, što često obuhvata psihoterapijski rad sa adolescentom, ali i njegovom porodicom. Nekada je u rešavanju datog poremećaja neophodno uvesti i odgovarajuću medikamentoznu terapiju.
U bolnici Vita, najbolji rezultati se postižu kroz kontinuirani individualni ili grupni tretman adolescenta i porodice.
Pročitajte više
Dodatne usluge
U ostale usluge koje pružamo spada:
- davanje Depo injekcije Esperala
- davanje Depo injekcije Nalorexa
- ugrađivanje implanta Nalorexa
- dijagnostika zavisnosti
- porodična i grupna terapija
- savetovanje i konsultacije
- individualni razgovori
- lekarski/specijalistički pregledi
- urinsko testiranje
Šta se dešava nakon TMS-a?
Kada se tretman završi, možete se vratiti svojoj uobičajenoj rutini, vožnji automobila i rasporedu za taj dan.
Koji su rizici, neželjeni efekti ili komplikacije transkranijalne magnetne stimulacije?
Neželjeni efekti su retki, obično blagi i privremeni. Ukoliko se i pojave, neželjeni efekti su najčešće:
- u obliku glavobolje
- vrtoglavice
- zujanja u ušima
- trnci u mišićima lica ili glave koji se povlače za nekoliko minuta
Klinička praksa je pokazala da se kao najozbiljnija neželjena posledica i kao izuzetno retka pojava može javiti epi napad i to u 0,01% (manje 1 na 10.000) slučajeva.
Kontakt
Pišite, pozovite , dođite
Brojevi telefona
Adresa
Aleksandra Tišme 7
21000 Novi Sad
Radno vreme
Radni dani: 08-20 h
Vikend: 09-15 h
Pratite nas na društvenim mrežama
Bolnica Vita
Centar Vita