Usled kriznih vremena pritisak okoline prema narkomanima je popustio. To potvrđuju podaci da je starosna granica javljanja narkomana na lečenje u bolnicu Vita pomerena za nekoliko godina naviše u odnosu na prethodne godine.

Od prvog kontakta sa drogom do dolaska na lečenje prođe 14,7 godina, dok je prosek prethodnih godina bio 10,5 godina – pokazuju rezultati analize pacijenata Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti „Vita“.

Narkomanija je takva vrsta problema gde pacijenti po pravilu nevoljno prihvataju pomoć, ali im u donošenju odluke da se leče pomaže pritisak okoline, a često je on i presudan. Pomeranje starosne granice lečenja naviše pokazuje da je pritisak okoline popustio, odnosno da su porodice pacijenata i društvo u celini, pritisnute kriznim vremenima, postale nemoćnije, a okolina tolerantnija prema ovoj vrsti problema. Posledice trenutnog stanja su dugoročne, a biće vidljivije tek kroz neko vreme kako se društvo bude okretalo ka drugim „životnim“ temama – rekao je Milan Vlaisavljević, direktor bolnice „Vita“

Kako Vlaisavljević dalje obrazlaže, pomeranje starosne granice javljanja na lečenje bi bila dobra vest da je razlog tome trend smanjenja nivoa zloupotrebe droga u našem društvu, posebno kod tinejdžera.

Međutim, brojni podaci, kao i istraživanja, između ostalih i bolnice „Vita“, pokazuju da 61% mladih Novosađana u svom neposrednom okruženju poznaje nekoga ko konzumira narkotike, da je oko 50% njih direktno iz svog okruženja ponuđeno drogom i da je čak 22,5% njih probalo drogu.

Zato je važno da se roditelji redovno informišu o problemima narkomanije kako bi bili u mogućnosti da ga prepoznaju, ukoliko do njega dođe. Sa druge strane, roditelji koji sumnjaju na problem ili su svesni da problem postoji, treba da reaguju odmah i da ne odustaju, jer sutra se neće desiti ništa drugo osim onoga što sami preduzmemo – dodaje Vlaisavljević

• 61% mladih Novosađana u svom neposrednom okruženju poznaje nekoga ko konzumira narkotike 61% 61%
  • Oko 50% mladih Novosađana je bilo ponuđeno nekom od droga, direktno iz svog okruženja 50% 50%
  • Čak 22,5% mladih je probalo drogu 22.5% 22.5%