U susret Svetskom danu borbe protiv droge, koji se obeležava 26. juna, Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti „Vita“ je 23. juna 2016. pokrenula akciju borbe protiv zloupotrebe droge „Izaberi život“ koja je trajala do 26. juna.

Akcija se odvijala u dve faze:

• Prva faza je obuhvatila animaciju mladih u borbi protiv zloupotrebe droge, gde su mladi promoteri od srede 23. juna do petka 25. juna od 17 do 21 sat, u Zmaj Jovinoj ulici prikupljali informacije i predloge od mladih prolaznika ko i kako može pomoći u sprečavanju zloupotrebe psihoaktivnih supstanci.

Cilj prve faze akcije je bio da upravo mlade ljude, koji i jesu najpodložniji zloupotrebama droga, usmerimo u pravcu aktivnog pronaženja načina u sprečavanju zloupotreba droga, kao i da se još jednom podsete na fatalne posledice zloupotrebe psihoaktivnih supstanci.

• Druga faza je obuhvatila informisanje i savetovanje prvenstveno roditelja, ali i ostalih zainteresovanih građana o prevenciji i načinima sprečavanja zloupotrebe droga, predrasudama i zabludama vezanih uz bolesti zavisnosti, kao i o posledicama same bolesti i njenom lečenju.

Građani su imali priliku da ove informacije dobiju u subotu 26. juna od 10 do 18 sati u prostorijama Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti „Vita“.

Dostupnost psihoaktivnih supstanci u savremenom društvu je najveći generator širenja zloupotrebe droga, a najrizičnija uzrastna grupa su tinejdžeri od 12 do 17 godina, kada se i dešava više od 2/3 prvih kontakata sa psihoaktivnim supstancama. U tom periodu posebno je izražena radoznalost da se probaju i istraže nova iskustva, kao i potreba da se bude lojalan i prihvaćen u društvu, što detetu povećava rizik od pogrešnog izbora.